29 Kasım 2021 Pazartesi
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(21/11)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
 ÇANAKKALE DESTANIMIZIN 106. YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ
ÇANAKKALE DESTANIMIZIN 106. YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ


ÇANAKKALE DESTANIMIZIN 106. YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

Çanakkale Destanı: 1915-1916 yılları arasında, Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul'u ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri ile Osmanlı ordusu arasında yapılmış bir bağımsızlık savaşıdır.

1. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri Almanya'nın yanında yer alan Osmanlıyı etkisiz hale getirmek, Rusya'nın boğazlardan rahatça geçebilmesini sağlamak amacıyla İstanbul Ve Çanakkale boğazlarını ele geçirme planları yapıp, donanmalarını Çanakkale'ye sürmüşler fakat hiç hesap edemedikleri bir bozguna uğrayıp ağır bir yenilgi almışlardır. 1 Dünya Savaşının başlamasının akabinde Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu arasında ittifak anlaşması imzalanmış, Alman donanmasına ait iki gemiye Osmanlı bayrağı çekilerek Rus limanları bombalanmıştır. Bunun üzerine Rusya İtilaf Devletleri ile birlikte hareket ederek Osmanlı'ya karşı savaş ilan etmiştir. Kısaca Osmanlı savaşa Almanya tarafından itilmiştir. Ardından İtilaf Devletleri Boğazlardan geçerek Rusya'ya askeri destek sağlamak amacıyla bir plan yaparak, 1915 yılının ilk günlerinde Çanakkale'ye ulaşmışlar ama hiç beklemedikleri bir biçimde saldırıya uğramışlardır. "Hasta adam" uyanmış, üstlerine bomba yağdırmaktadır. O gözlerinde küçülttükleri Osmanlı bir anda devleşmiş, tek yürek olmuş, üstlerine yağmur olmuş yağmıştır. Donanmasının büyük bölümünü zayi eden İtilaf Devletleri bu sefer karadan saldırmayı denemiş, bir çok cephede daha karaya ayak bile basamadan ruhlarını teslim etmişlerdir. İki taraf için en büyük kayıp Mayıs 1915 ayında yapılan Anzak çıkarması sırasında olmuştur. Hem Gelibolu yarım adası, hemde Çanakkale öyle etkin bir savunma yapmış ki, kendilerinden misli misli fazla orduları darmadağın etmişlerdir.

ÇANAKKALE SAVASINDA VE DİĞER CEPHELERDE DİŞLİ 'DEN ŞEHİT DÜŞEN DEDELERİMİZ

1- Ahmet oğullarından Mustafa oğlu ABDİL
Birliği:1.Kol. 71.Alay 3 Tabur 1.Boluk
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum tarihi: 1891
Çanakkale 'de 29 Eylül 1915 günü şehitl olmuştur.

2- Gedik oğullarından Balı oğlu HASAN
Birligi: 5. Kol. 40. Alay. 3.Tabur
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1892
Çanakkale İlhan Karyesi Muharebesi de 30 Eylül 1915 günü şehit olmuştur.

3- Mehmet Ali oğlu KADİR
BIrligi: 4. Kol. 20.Firka 61. Alay. 4. Tabur
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1892
Çanakkale Seddu'l Baharı Muharebesinde 12 Eylül 1915 günü şehit olmuştur.

4- Ahmet oğlu ÖMER
Birliği: 1.Kol. 71.Alay 3.Tabur 9.Bölük
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1882
Çanakkale Gülhane Hastanesi 04 Eylül 1915 Tarihinde şehit olmuştur.

5- İbrahim oğlu MEHMET
Birliği: 22.Kol. 53 Fırka 161.Alay 78. Bu.
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1897
Filistin Cephesinde Kanlı Tepe Muharebesinde 07 Eylül 1917 günü şehit olmuştur.

6- Süleyman oğlu BEKİR
Birliği: 1. Kol. 7 Alay 2. Tabur 8. Bölük
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1890
Kafkas ( Şark) Cephesinde Pirahos mevkisinde 03 Mayıs 1915 günü şehit olmuştur.

7- İbrahim oğlu MEHMET
Birliği: 15. Kol 19. Fırka 77.Alay3.Tabur
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1887
Galiba Cephesinde 509 notu Seyyar Hastanede12 Ekim 1916 günü şehit olmuştur.

8- Gedik Oğullarından Süleyman oğlu İSMAİL
Birliği: 38.Alay 1. Tb. 3. Bu.
Sınıfı: Piyade Rütbesi: Er
Doğum Tarihi: 1884
26 Ağustos 1922 günü şehit olmuştur.

9- Abdülkadir oğlu ABDİL
Çanakkale Savaşında 1915 yılında şehit olmuştur.
10- Mustafa oğlu KADİR ( sarica)
Zevci: Ayşe
Şehit olduğu Tarih: 1333

11- Mustafa oğlu SÜLEYMAN
Zevci: Şerife
2 T Sani1331 Tarihinde şehit olmuştur.

12- Ahmet oğlu İBRAHİM
Eşi: Cemile Göceci
Şehit

Bu savaşın Türk tarihinde önemi ve yeri çok büyüktür. Tarih boyunca Türkler hep savaş veren hep mücadele eden bir millet olmuştur. Tam düşmanları artık bunlar iflas etti artık bu sefer yok edeceğiz diye kapımızı çaldıklarında hep kapı yüzlerine çarpmıştır. İşte Çanakkale'de bunların en önemlilerinden birisidir. Modern silahlarla donatılmış ordunun karşısında, ateş almaz tüfeklerle, patlamaz toplarla, yalın ayak, aç bir mide ile kazanılmış bir zaferdir Çanakkale. Seyit Onbaşının 230 okka gülle ile koca gemiyi sulara gömdüğü, Kurşunların havada çarpıştığı, Türk'ün kahramanlığının resmi bir vesika olduğu savaştır Çanakkale. O sene memleketteki liselerin ve üniversitelerin çoğu mezun verememiş çünkü hepsi savaşta şehit olmuşlardır. Toplam savaşta verilen şehit sayısı kesin olarak bilinmemekte fakat tahminlere göre 500.000'in üzerindedir.Günümüzde Çanakkale bütün insanlar tarafından ziyaret edilen, Orada yaşanan dramı ve kahramanlık ruhunu hissetmek için o havası içe çekilen bir yerdir. Her santiminde bir şehit yatan, her zerresi şehit kanıyla sulanmış, şanlı bir yerdir Çanakkale. Görebildiğimiz her yerde onların yaşadıkları yazılmaktadır. En etkileyici olanlarından biriside günlük yemek listesidir. Şimdi yemek seçen, çöpe tonlarca gıda atanlara ibret belgesi olarak gösterilmesi gereken, yeni yetişen çocuklarımızın beyinlerine kazımamız gereken bir yemek listesi.Son Güncelleme :  18/03/2021 Saat 11:12:53 Bu Haber  1266 Kez Okunduİstanbul'dan bildiriyor
 
İbrahim YILDIRIM

webmaster@dislikasabasi.com

Sitemizde 600 adet haberi bulunmaktadır.
Yazdırılabilir Sayfa   

Sitemizde yayınlanan haberlerin ve fotoğrafların kullanım hakkı www.dislikasabasi.com 'a aittir. Herhangi bir şekilde haber içeriği ve fotoğrafları izin alınmaksınız kullanılamaz..

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun


Yorum Bölümünden bundan sonra Yorum yapan üyemize ait bilgiler ve avatar resmi görülebilecektir. Avatar resminizi sitemizde yer alan resimlerden seçebileceğiniz gibi farklı bir resim ile değiştirmek istiyorsanız ; özel mesaj bölümünden admine mesaj göndererek veya üyelikte yer alan email adresinden webmaster@dislikasabasi.com email adresine resmin internet adresini veya resmi gönderebilirsiniz.

     
 Yorumlayan : Abdil TEKEŞ      Tarih : 23/03/2021 08:24:14
   

30/10/2005
Mesaj Bilgisi
1784

Fanatik Üye
 
Bu günümüzü rahat bir şekilde yaşayabiliyorsak ecdadımıza borçluyuz. Kimisi şehit olmuş, kimisi fazı. Rabbim hepsine rahmeti ile muamelede bulunsun. Tarihimizi iyi bilmemiz lazım. Kimler dost, kimler düşman. Rabbim bir daha ülkemize göz dikenlere fırsat vermesin. Bayrağımızı göklerden indirtmesin. Ezanımızı minarelerden okunmasını devam eylesin. Cümlemize Müslümanca yaşamayı nasip etsin inşallah.

     
     
 Yorumlayan : Salih EROĞLU      Tarih : 19/03/2021 14:23:47
   
TINAZTEPE BELEDİYESİ
11/03/2013
Mesaj Bilgisi
1459

Fanatik Üye
 
RABBIM ŞEHİTLERİMİZE RAHMET EYLESİN, BİZLE-REDE ŞEHİTLERİMİZE LAYİK OLMAMIZA YARDIM EYLESİN,

     
     
 Yorumlayan : Mustafa UYAR      Tarih : 19/03/2021 10:34:31
   
Dişli Atatürk Ortaokulu Müdürü
12/11/2007
Mesaj Bilgisi
407

Fanatik Üye
 
... Evet Çanakkale menüsü O günkü şartları ve zorlukları heryönü ile özetliyor.... şimdi herkesin evinde onlarca çeşit yiyecek var fakat insanların çoğunluğu açız diye isyanları oynuyor . pekçok insanda çalışmadan çeşitli vesilelerle para almasına rağmen şükür kalmamış. Acaba O günkü şartlar bugün olsa günümüzün insanları özellikle yeni nesil ne yaparlardı..... .. Allah şehitlerimize rahmet eylesin bizleride şehitlerimize layik nesillerden eylesin inşaallah.... Çanakkale geçilmedi fakat modası ile, yaşam tarzı ile, fikirleri ile... maalesef geçilmiş durumda. .. Allah sonumuzu hayr eylesin.

     

Habere Yapılmış Toplam 3 Yorum Bulunmakta