12 Ağustos 2020 Çarçamba
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(10/08)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
 DİŞLİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN AŞURE İKRAMI(Foto-Video)
DİŞLİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN AŞURE İKRAMI(Foto-Video)


DİŞLİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN AŞURE İKRAMI


Derneğimiz tarafından 13 Eylül Cuma günü, Cuma namazından sonra erkeklere Dişli Çarşı Camisi önünde, kadınlara ve öğrencilere derneğimizin has bahçesinde aşure ikramı yapıldı.

Aşure Günü nedeniyle hem kardeşlerimizin ağızları tatlandırıldı. Hemde birlik ve beraberligimiz güçlendirildi.

Bugünün tüm islam aleminde hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.
MUHARREM AYININ ÖNEMİ

Muharrem, hicri yılın da ilk ayıdır. Savaşmanın yasak olduğu haram aylardan biridir. “Sana haram ayı, yani onda savaşmayı soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak büyük bir günahtır. (İnsanları) Allah yolundan çevirmek, Allah’ı inkâr etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine mâni olmak ve halkını oradan çıkarmak ise Allah katında daha büyük günahtır. (…)” (Bakara, 217.)

Muharrem ayı, içerisinde müstesna günlerden biri olan aşure gününü de barındırır. Aşure, muharrem ayının onuncu günüdür. İsmini Arapça on manasına gelen “aşera” kelimesinden almıştır. Dilimizde, bugün pişirilip dağıtılan tatlıya ad olarak “aşure” şeklinde telaffuzu yaygındır. Tarihte bugün, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan bazı olaylar meydana gelmiştir. Rivayetlere göre Hz. İbrahim aşure günü dünyaya gelmiş, Hz. Musa ve kavmi Firavun’un zulmünden bugünde kurtulmuş, Hz. Nuh’un gemisi Cûdi dağına aşure günü oturmuştur… Bu özellikleri bakımından aşure bir sevinç, mutluluk ve kutlama günüdür.

Hz. Peygamber sadece aşure gününde değil bir önceki ve bir sonraki günlerde de oruç tutulmasını öğütlemiştir. (Buhari, “Savm”, 69.) İslam âlimleri de, bugünü oruçlu geçiren Yahudilere benzememek için, aşure orucunun önceki veya sonraki günle birlikte tutulmasının uygun olacağını bildirmiştir.

Bu mübarek günde, acısı Müslümanların gönlünden hiçbir zaman çıkmayan müessif bir olay da yaşanmıştır: Kerbela…

Hz. Peygamber’in torunu Hz. Hüseyin ve birçok aile ferdi 10 Muharrem 61 (10 Ekim 680) tarihinde Kerbela’da hunharca şehit edilmiştir.

Kerbela, eskiden hacılarımızın da uğrak yerlerinden birisiydi. Hacılarımız önce buraya uğrar, Âl-i abâ sevgisini tazeler; sonra Harem-i Şerif’e giderlerdi. Günümüzde ise Kerbela bir başka kederle mahzun. İnşallah tekrar Müslümanların uğradığı, ehlibeyti ziyaret edip acısını paylaştığı günlere kavuşur.

Kerbela, eskiden hacılarımızın da uğrak yerlerinden birisiydi. Hacılarımız önce buraya uğrar, Âl-i abâ sevgisini tazeler; sonra Harem-i Şerif’e giderlerdi. Günümüzde ise Kerbela bir başka kederle mahzun. İnşallah tekrar Müslümanların uğradığı, ehlibeyti ziyaret edip acısını paylaştığı günlere kavuşur.

Hak gelince batıl yok olmaya mahkûmdur.

Son Güncelleme :  14/09/2019 Saat 16:28:09 Bu Haber  2116 Kez OkunduKasabamızdan bildiriyor
 
Mustafa OKUMUŞ

mustafaokumus2@hotmail.com

Sitemizde 1693 adet haberi bulunmaktadır.
Yazdırılabilir Sayfa   

Sitemizde yayınlanan haberlerin ve fotoğrafların kullanım hakkı www.dislikasabasi.com 'a aittir. Herhangi bir şekilde haber içeriği ve fotoğrafları izin alınmaksınız kullanılamaz..

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun


Yorum Bölümünden bundan sonra Yorum yapan üyemize ait bilgiler ve avatar resmi görülebilecektir. Avatar resminizi sitemizde yer alan resimlerden seçebileceğiniz gibi farklı bir resim ile değiştirmek istiyorsanız ; özel mesaj bölümünden admine mesaj göndererek veya üyelikte yer alan email adresinden webmaster@dislikasabasi.com email adresine resmin internet adresini veya resmi gönderebilirsiniz.

     
 Yorumlayan : Mustafa UYAR      Tarih : 05/10/2019 12:54:49
   
Dişli Atatürk Ortaokulu Müdürü
12/11/2007
Mesaj Bilgisi
269

Fanatik Üye
 
Allah kabul etsin. Yardımcı olan ve katkıda bulunan tüm kasaba halkımızdan Allah razı olsun.

     
     
 Yorumlayan : Abdil TEKEŞ      Tarih : 03/10/2019 09:05:51
   

30/10/2005
Mesaj Bilgisi
1610

Fanatik Üye
 
Güzel Dişlimin güzel insanları Muharrem ayı aşure günü dolayısıyla bir araya gelerek güzel bir mekanda güzel bir faaliyet gerçekleştirerek Rabbinin rızasına muvaffak olmak istemişlerdir, Rabbim yar ve yardımcıları olsun, birlik ve bereberlikleri daim olsun, emeği geçenlerden ve katılanlardan Allah razı olsun.

     
     
 Yorumlayan : Salih Kahraman      Tarih : 17/09/2019 01:47:40
   
Bolvadin
01/02/2007
Mesaj Bilgisi
1742

Fanatik Üye
 
Allah kabul etsin,organize edenlerden,maddî ve manevî olarak emeği geçen herkesten Allah razı olsun

     
     
 Yorumlayan : Salih EROĞLU      Tarih : 09/09/2019 08:39:06
   
TINAZTEPE BELEDİYESİ
11/03/2013
Mesaj Bilgisi
1274

Fanatik Üye
 
ALLAH KABUL ETSİN. EMEGİ GEÇENLERDENDE ALLAH RAZI OLSUN.

     

Habere Yapılmış Toplam 4 Yorum Bulunmakta