04 Temmuz 2022 Pazartesi
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(03/07)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
 BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN ( Dişli Çarşı Camisinden Fotoğraf Eklendi)
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN ( Dişli  Çarşı Camisinden Fotoğraf Eklendi)
Berat kandili, Yüce Allah'ın rahmet ve mağfiretine sığındığımız, gönüllerimizi tövbe ile arındırdığımız özel bir gecedir. Bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde beratımızı almamızın yüce Rabbimiz'in ilahi mesajına kulak vermekle, ahlaki erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını bir kez daha anlarız.


Öyleyse, gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, her türlü ayrılık ve ayrımcılığı, bencillik ve düşmanlığı geride bırakarak dünyaya hikmet gözüyle bakmaya çalışalım. Yaşadığımız hayatın geçici olduğunu, Allah katında kalıcı olanın ise imanımızın ve yararlı işlerimizin olduğunu fark edelim. İnsanı insan olduğu için sevip, Yaradandan dolayı hoş görüp dünyaya biraz da rahmet penceresinden bakalım. Etrafımıza kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumları ekelim.


Bu duygu ve düşüncelerle; kandilinizi tebrik eder, bu gecede yapılan duaların birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insanlık aleminin barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.BERAAT GECESİ DUASI
Büyük Sensin Allahım. Her türlü hamd ü senâ Yüceler Yücesi Senin hakkındır ve sabah-akşam tesbîh ile anılmaya layık yalnız Sensin. Âlemlerin Rabbi Yüce Allahım, Sana sonsuz hamd ve şükür, Kâinatın Medar-ı Fahri Efendimize, âline ve ashabına da nihayetsiz salât ü selam ederek Sana el açıyorum.
Allahım, şayet benim ismimi da bahtiyar kullarının adlarını kaydettiğin Saidler Divanı’na yazmış isen, o yazıyı orada sabit eyle. Şayet, talihsiz zavallı kulların adlarının yazıldığı Şakîler Defteri’ne benim ismim de yazılmışsa, bahtına düştüm, kurban olayım, ismimi o bahtsızların arasından silip salih kullar zümresine dahil eyle. Çünkü Sen Kitab-ı Kerim’inde şöyle buyurdun: “Allah dilediğini siler, iptal eder, dilediğini de sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun indindedir.” (Ra’d 19/39)
Ya Rabbi, ikâbından affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, Senden Sana sığınırım. Sen izzet ve celal sahibisin. Zatını sena ettiğin gibi Seni sena etmekten, ululuğuna yaraşır beyanlarla Sana kulluğumu sunmaktan ve Sana azametine yakışır sözlerle içimi dökmekten acizim.
Ey bolca veren, fakat verdikleri ile minnet etmeyen ve başkalarından bir iyiliğe muhtaç olmayan, asla minnet altına girmeyen Allahım! Ey celal ve ikram sahibi! Ey kudret ve nimet sahibi! Hiçbir ilah yok, ancak Sen varsın! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, kemal sıfatlar ile de tavsif ederim. Ey ümit edenlerin yanıltmaz yardımcısı/dayanağı! Ey sığınmak isteyenlerin yegane barınağı! Ey çığlık çığlığa feryad edenlerin biricik teselli kaynağı! Ey korkanların güvencesi, yolunu şaşırmışların delili, medet isteyenlerin yardımcısı ve ey merhametlilerin en merhametlisi!..
Allahım! Eğer ismimi Levh-i Mahv ve İsbat’ta şakîler (talihsizler, kötüler) defterine yazmış idiysen, ne olur, onu oradan silmeni bir kere daha istiyorum, benden kötülük ismini gidermeni diliyorum. Eğer ismimi saidler (mutlular, iyiler) divanına yazmış idiysen, onu da orada sabit kılmanı dileniyorum. Eğer ismimi katındaki Levh-i Mahv ve İsbat’ta mahrum bırakılan ve rızkı dar kılınan diye yazdın ise, onu sil ve rızkımı çoğalt, beni zengin/başkalarından müstağni yaz, hayra muvaffak kıl, rızkımı genişlet, artır. (Sen istersen bunları yaparsın). Çünkü beyanının şefaatine sığınarak tekrar ikrar ediyorum ki Sen Kitab-ı Kerim’inde şöyle buyurdun: “Allah dilediğini siler, iptal eder, dilediğini de sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun indindedir.” (Ra’d 19/39)
İlahî! Mükerrem Şaban ayının ortasında, “her türlü hikmetli işin belirlenip yazıldığı ve onaylandığı” şu Beraat gecesindeki büyük tecellin yüzüsuyu hürmetine, benim bildiğim veya bilmediğim bütün belâları üzerimden kaldır, def et! (Hata kabilinden olup) sadece Senin bildiğin şeyleri bana bağışla, beni affeyle. Zira yegane aziz ve yegane kerim Sensin!..
Ümmet-i Muhammed’e dirlik ver! Fikrimizin, ruhumuzun, havl ve kuvvetimizin dağınıklığını Sana şikayet ediyor ve bizi bu durumdan kurtaracak yegane tasarruf sahibinin Sen olduğuna inanıyorum. Bizi bu durumdan kurtar Allah’ım! Özellikle de gerek cihanın dört bir yanında, gerekse hayatın her ünitesinde, insanlarla Senin arandaki engelleri kaldırmaya kendini adayan, sa’ylerine terettüb edecek semere itibariyle, Rıza ve rıdvânından başka hiç bir şey hedeflemeyen kardeşlerimin, bacılarımın, erkeğiyle kadınıyla dostlarım ve gönüldaşlarımın dağınıklığını gidermeni, yaralarını sarmanı, enis ve celîsleri olmanı, onları her türlü kem göz ve kötü niyetlilerin şerrinden muhafaza buyurmanı, onları kendi gözlerinde mahiyetlerinden daha küçük, ancak temsil ettikleri misyon itibariyle büyük mü büyük göstermeni diliyor ve dileniyorum.
Ey her şeye gücü yeten Kâdir Rabbimiz! Bizi kesret dağdağasında boğulmaktan kurtaracak ve vahdet tecellileriyle dirliğimizi sağlayacak yegâne güç sahibi Sensin. Sırlı alem olan kalblerin anahtarı Senin elindedir. Dilediğin gibi kalbleri evirip çevirme kudretine sahipsin. N’olur, kalblerimizi te’lif buyur! Biliyoruz ki, yeryüzünde ne var ne yok, hepsini bu uğurda sarf etsek de iki gönlü te’lif etmeye muvaffak olamayız. İnsanı yaratan Sen.. Gönüllerin Efendisi de Sensin. Gönül aynamızı duru eyle ve gönüllerimizi te’lif buyur. Ta birbirimize karşı tevahhuş hissetmeyelim.. birbirimizin enis u celisi olalım.. birbirimizin ayıbını araştırmayalım.. kınayanın kınamasından müteessir olmayalım, övenin övgüsünü üzerimize almayalım. Ey iyilik ve ikramda bulunan Kerîm Rabbimiz! Bizleri katından bir güçle te’yid buyur..
Ey kullarının dualarına icabet eden Mucîb Allah’ım! Bizleri, sevdiğin ve râzı olduğun işlere muttali kıl, onları bize sevdir, onları hayata taşımaya ve başkalarına duyurmaya bizleri muvaffak eyle!
Niyazımızın sonunda, dualarımızın kabul edilmesine en büyük vesile olarak gördüğümüz Efendiler Efendisi’ne, âl ve ashabına salat ü selam eylemeni dergâh-ı uluhiyetinden diliyoruz ya Rab!


Son Güncelleme :  24/06/2013 Saat 01:41:17 Bu Haber  4738 Kez OkunduKasabamızdan bildiriyor
 
Mustafa OKUMUŞ

mustafaokumus2@hotmail.com

Sitemizde 1887 adet haberi bulunmaktadır.
Yazdırılabilir Sayfa   

Sitemizde yayınlanan haberlerin ve fotoğrafların kullanım hakkı www.dislikasabasi.com 'a aittir. Herhangi bir şekilde haber içeriği ve fotoğrafları izin alınmaksınız kullanılamaz..

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun


Yorum Bölümünden bundan sonra Yorum yapan üyemize ait bilgiler ve avatar resmi görülebilecektir. Avatar resminizi sitemizde yer alan resimlerden seçebileceğiniz gibi farklı bir resim ile değiştirmek istiyorsanız ; özel mesaj bölümünden admine mesaj göndererek veya üyelikte yer alan email adresinden webmaster@dislikasabasi.com email adresine resmin internet adresini veya resmi gönderebilirsiniz.

     
 Yorumlayan : Hulusi Çetinkaya      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   
Dişli Kasabası
12/02/2013
Mesaj Bilgisi
108

Çalışkan Üye
 
BERAT KANDİLİNİN TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE GETİRMESİNİ CENABI ALLAH TAN DİLERİM İNŞALLAH İSLAM ALEMİNİN UYANMASINA VE KURTULUŞUNA VESİLE OLSUN.BİRBİRİNİ YİYEN DEĞİL BİRBİRİNİ SEVEN İSLAM ALEMİ RABBİM NASİB EYLESİN AMİN AMİN AMİN .AYRICA ÇEKİMLER GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK RABBİM AMELLERİNİZİ BOŞA ÇIKARMASIN.AMİN AMİN AMİN.

     
     
 Yorumlayan : Salih EROĞLU      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   
TINAZTEPE BELEDİYESİ
11/03/2013
Mesaj Bilgisi
1538

Fanatik Üye
 
BÜTÜN TÜRK VE İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİNİ TEBRİK EDER, BU GECE GÜNAH YÜKLERİMİZDEN ARINIP İLAHİ BAGIŞA ERMEMİZİ CENABI ALLAHTAN NİYAZ EDERİM

     
     
 Yorumlayan : Mustafa Tosun      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   
Manisa
23/08/2009
Mesaj Bilgisi
286

Fanatik Üye
 
Gül sevginin tacıdır o yüzden her bahar gülle taçlanır, o gül ki Muhammed (SAV)''ı anlatır. Muhammed (SAV)''ı anlayana gül koklatılır, gül kokulu BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK olsun..

     
     
 Yorumlayan : Muammer Aksoy      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   
MARS
26/01/2008
Mesaj Bilgisi
203

Fanatik Üye
 
Rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerife adım adım yaklaşıldığının habercisi, Kurtuluş, af ve arınma gecesi olan Berat Kandili''nizi tebrik eder, bu gece günah yüklerimizden kurtulup İlâhî bağışa ermemizi, Cenab-ı Haktan niyaz ederim

     
     
 Yorumlayan : Abdil TEKEŞ      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   

30/10/2005
Mesaj Bilgisi
1853

Fanatik Üye
 
Bu mübarek gecenin kıymetini bilmeyenimiz yok. Ama ihmalkarlıktan ama benliğimizi yitirdiğimizden bu geceyi gafilane bir şekilde geçirenlerimiz çok. Bir insan ve de müslüman olarak böyle bir geceyi bize lütfeden Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Rabbimiz biz aciz kullarının ne yapacağını bildiği için yılın belirli zamanlarına belirli mükafaat gün ve geceleri bahşederek yaptığımız hata ve günahlardan tevbe etme fırsatı vermiştir. Maden insanız beşeriz şaşarız, hata yapabilir, günah işleyebiliriz. Öyle ise bu günleri fırsat bilerek yaptığımız o tüm hoş olmayan işlerimizden tevbe ederek kurtulalım. Bir daha yapmamaya söz verelim. Hem kendimiz hem yakınlarımız hem müslüman alemi için bol bol dua edelim. Allah tevbelerimizi kabul buyursun.

     
     
 Yorumlayan : Lokman Kahraman      Tarih : 24/06/2013 00:00:00
   
Bolvadin
19/02/2008
Mesaj Bilgisi
174

Başarılı Üye
 
De ki: ‘’Ey nefislerine zulmeden kullarım, Allah''ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları affeder. O çok bağışlayan ve çok merhamet edendir’’. (Zümer Suresi-53) Rabbimizin vahyi celilinde buyurduğu gibi; bir an kendimize gelip dünyanın binbir türlü sıkıntısı ve kederlerinden kurtulup günahlara dalıp gitmiş olan yüreğimizi bu gecede Rabbimizin eşsiz rahmet ve mağfiret deryasında temizleyip kendisine hakiki mana da bir kul; habibi edibine ümmet olmayı nasip etsin. Bu duygu ve düşünce çerçevesinde tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif’in habercisi olan Berat Kandilini en içten dileklerimle tebrik eder, ülkemize ve tüm İslam ümmetine huzur, barış , hayırlar, bereketler ve güzellikler getirmesini yüce Rabbimden niyaz ederim

     
     
 Yorumlayan : muhammed yıldırım      Tarih : 23/06/2013 00:00:00
   
KONYA
25/11/2006
Mesaj Bilgisi
13

Yeni Üye
 
berat kandilimiz mübarek olsun.bu duayı burada paylaşandan da ALLAH RAZI OLSUN

     
     
 Yorumlayan : A. Muttalip Okumuş      Tarih : 23/06/2013 00:00:00
   
Ankara
05/01/2008
Mesaj Bilgisi
828

Fanatik Üye
 
kasabamızın afyonumuzun ve tüm türkiyenın ve tüm müsluman kardeslerimizin berat kandılını kutlar rabbımıze karsı acziyetimizi bugun inşaallah resullahı taklıt ederek halımızı arz ederız islam alemının kandılı mubarek olsun

     
     
 Yorumlayan : Cemal Çelik      Tarih : 23/06/2013 00:00:00
   
Bolvadin
13/05/2005
Mesaj Bilgisi
206

Fanatik Üye
 
இ✫BERAT¸KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.இ⊱இ⊱╮இ⊱ இ✫இ ⊱இ⊱•ڪє√qiLєr''Lє •¸.•°°.இ⊱ இ ⊱இ⊱╮இ⊱ இ⊱╮இ⊱╮இ⊱╮ இ⊱╮இ⊱╮இ⊱╮இ⊱╮இ⊱╮Allah’ın Rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun,..

     
     
 Yorumlayan : Mevlüt AĞILÖNÜ      Tarih : 23/06/2013 00:00:00
   
Dişli Kasabası
09/04/2011
Mesaj Bilgisi
94

Çalışkan Üye
 
Berat kandiliniz mübarek olsun.

     
Toplam 2 sayfada 12>

Habere Yapılmış Toplam 11 Yorum Bulunmakta