21 Mayıs 2024 Salı
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(19/05)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
Kasabamızda Yer Alan Yapı ve Tarihi Eserler

   Çarşı Camii    Yeni Camii    Fatih Camii    Bilal-i Habeşi Camii

Çarşı Camii
 
Kodu : 811/1001   Yapanı : Hayırseven Derneği
Toplam Arsa Alanı : 380 m2   İç Alanı : 280 m2
Kapasitesi : 500 Kişi   Mülkiyeti : Köy Tüzel Kişiliği
Yapılış Tarihi : 1951   Yapı Şekli : Taş,Kiremit
İbadete Açılış Tarihi : 1951   Bulunduğu Mahalle : Çaybaşı Mah.
 
   Kasabanın en eski camisidir. Şimdiki yapısı 1951 yılının yaz aylarında (Ramazan Ayında) temeli atılmıştır. Taşları Taşağıl köyünden öküz arabasıyla getirilmiştir. Önceki yapısı düz damlı kerpiç bina imiş. Eski minaresi 1926 yılında yapılmıştır. Şerefeden yukarısı aynı yıl içinde yenilenmiştir. Bu minarenin ustasının Ermeni olduğu bilinmektedir.İlk önce 10 adet Osmanlı altınına yapmış, şerefeden yukarısının yenilenmesi içinde 10 osmanlı altın daha verilmiştir. Bu altınlar köy haklının yardımları toplanmıştır.
    Eski cami, şimdiki caminin önündeki yukarı mahalleye giden yolun üzerinde bulunmaktaydı. Eski minare caminin kuzey doğu tarafında kalıyordu. Minarenin sol tarafında eski cami giriş kapısı bulunmaktaydı. 1951 yıldında şimdiki cami temeli atıldı.
 

Hulusi Çetinkaya(İmam)

Kadir Eryılmaz(Müezzin)
    Daha önceki yıllardan sağ tarafa eğimli olan eski minare 03 Şubat 2002 deki depremde tekrar hasar görmüştür. Bu dönemde cami deprem hasar ropörtörleri tarafından ibadete kapatılmıştır. 20 Temmuz 2002 yılında eski minarenin yıkılmasıyla cami tekrar ibadete açılmıştır.

    15 Ekim 1996 yılında caminin kuzeybatı tarafında yeni minarenin temeli atılmıştır. Kasabamız ahalisinden Halil İbrahim oğlu Şaban Gümüş tarafından yaptırılmıştır. Minareyi Bolvadin'li Ali usta yapmıştır.Minarenin en uç kısmının demiri ve Ahmet Pamukçu tarafından yaptırılmıştır.

    Cemaatten alınan bilgiye göre bilinen en eski cami imamı Konyalı Hocadır. Sırasıyla İbrahim Hoca(Hasekinin İben Hoca), Ahmet Hoca, Osman Ağılönü(Molla Eselerin Osman Hoca), Mehmet Mert(Hasan Oğlu), Abdil Öyümez görev yapmıştır. Resmi olarak ilk İmam H.İbrahim Çakıl ve ilk müezzin Ali Temur’dur. Sırasıyla ; Kazım Kara(İmam) , Mehmet Mert(Müezzin); Abdil Böcek(İmam) , Mehmet Mert(Müezzin) ; Mehmet Mert(İmam) , Kadir Eryılmaz(Müezzin) ve şu anda Hulusi Çetinkaya(İmam) [İhsaniye], Kadir Eryılmaz(Müezzin) görev yapmaktatır.
 
Çarşı Camii'sinden Görüntüler
 
Not : Resimlerin Büyük Halleri için üzerini tıklayınız..